Přeskočit na obsah
APPLETON 2007 lahev a krabice

Appleton 2007

Destilováno: 2007
Stáří: 16 let (13 tropické, 3 kontinentální)
Lahvováno: 2023
Přírodní barva: Ano
Typ sudu: Znovunaplněný sud po bourbonu
Obsah alkoholu: 66.7 % (sudová síla) – 253 ks lahví

Appleton Estate sídlí v osadě St. Elizabeth v Nassau Valley, ve slavném a úrodném srdci Jamajky, jež je obklopeno pohořím svou výškou přesahujícím 600 metrů nad mořem. Všechny rumy této značky pochází právě z tohoto jedinečného místa (tzv. proces „Cane To Cup“), čímž se Appleton odlišuje od mnoha jiných výrobců rumů. Destilerie zde obhospodařuje přes 4 600 hektarů cukrové třtiny, ze které vyrábí až 10 milionů litrů rumu ročně.  

Usedlost Appleton Estate byla založena v roce 1655 a má se za to, že pozemek byl věnován kapitánu Francisi Dickinsonovi za jeho roli při dobývání tehdy španělské Jamajky pro anglickou korunu. Ten usedlost pojmenoval po svém rodišti – Appletonu v Anglii. Jeho potomci zde následně vybudovali fungující destilerii, kde v roce 1749 začínají oficiálně produkovat rum. Jedná se tedy o nejdéle fungující výrobu rumu na Jamajce.

V roce 1871 kupuje William Hill usedlost Appleton od potomků F. Dickinsona. Destilerie v průběhu následujících let mění majitele ještě několikrát, aby jí kolem roku 1914 koupil James Miller Farquharson, který se rozhodl pro masivní expanzi výroby rumu. Velkého potenciálu destilerie si následně všiml Cecil Lindo ze společnosti Lindo Brothers & Co. a v roce 1916 ji kupuje společně s firmou J. Wray & Nephew a vytváří jednu korporaci J. Wray & Nephew Ltd. V roce 1944 se objevuje první rum pod značkou Appleton Estate. Kolem roku 1970 společnost prochází dalším rozšiřováním včetně modernizace destilerie a jejího zázemí. Ve stejném roce instalují první kontinuální kolonové destilační zařízení. Během roku 1986 se k J. Wray & Nephew Ltd. připojuje také destilerie New Yarmouth s cukrovarem a v roce 1988 otvírá destilerie Appleton návštěvnické centrum.  

Rok 2012 představuje další velký milník, jelikož se celá společnost stává součástí nadnárodního konsorcia Campari a pokračují v další expanzi a modernizaci. V roce 2018 díky těmto krokům pro návštěvníky otevírají novou komplexní prohlídku „Joy Spence Appleton Estate Rum Experience“. Návštěvnické centrum je pojmenováno po master blenderce Joy Spence, která se připojila k Appletonu v roce 1981 na pozici hlavní chemičky. Vášeň pro vytváření rumových blendů v ní probudil její předchůdce a mentor Owen Tulloch. Ten v roce 1997 odchází do důchodu a Joy je v tomtéž roce jmenována na pozici nového master blendera. Stala se tak první ženou v historii zastávající tuto pozici.

Destilerie má k dispozici pět celoměděných destilačních zařízení Double Retort Pot Still, každé o objemu 5 000 galonů (cca 22 750 litrů), které produkují výsledný destilát o síle 86 % alkoholu. Pro výrobu lehčích rumů používá Appleton 3sloupové nerezové destilační zařízení typu Column Still s produkcí destilátu o síle 96 % alkoholu. Pro zrání rumu vybudovala společnost 16 skladů situovaných v různých částech Jamajky, nejvíce však kolem města Kingston. Rumy zrají v sudech z amerického bílého dubu s označením „#1 Select“, tedy nejvyšší možná kvalita. Jde o vypálené sudy po bourbonu. Appleton jich ve svých skladech drží přes 240 000. Rumy se před uložením do sudu naředí na sílu 80 % ABV a zrají zde odděleně, jak podle destilačního zařízení, tak dle typu (marque) destilátu. 

Máte v rukou rum od Joy Spenceové, legendy, která se pro mnohé stala vzorem a která patří mezi nejuznávanější master blendery na světě. Při návštěvě destilerie si na stěně můžete přečíst i jeden z jejích citátů: „Sipping Appleton Estate while looking up at the stars on a beautiful night in Jamaica is the closest you’ll come to heaven“ („Nejblíže k ráji se ocitnete, když za nádherné jamajské noci pozorujete hvězdné nebe a popíjíte Appleton Estate“). Nechť vám rumoví bohové dopřejí stejný pocit i při pití tohoto Single Casku.

CHUŤOVÝ PROFIL

VŮNĚ: Citrusy, Káva, Technická, Ředidlo, Hořká čokoláda, Propolis, Dub, Olejová, Minerální
CHUŤ: Technická, Olejová, Hořká čokoláda, Ředidlo, Dub, Tabák, Zemitá, Staré knihy

Chutovy profil APPLETON 2007

Copyright © RUM SHARK s.r.o., 2023. Všechna práva vyhrazena.