Přeskočit na obsah
MARTINIQUE 2017 lahev a krabice

Martinique 2017

Destilováno: 2017
Stáří: 6 let (2 tropické, 4 kontinentální)
Lahvováno: 2023
Přírodní barva: Ano
Typ sudu: Znovunaplněný sud po whisky
Obsah alkoholu: 66.8 % (sudová síla) – 247 ks lahví

Psal se rok 1685, když na žádost francouzského krále Ludvíka XIV začal na Martiniku mnišský řád Milosrdných bratří (Pères de la Charité) provozovat nemocnici Fort Saint-Pierre. Pro potřeby nemocnice založil otec představený Edmond Lefébure v roce 1765 usedlost Trou Vaillant, která se věnovala rafinování cukru z cukrové třtiny. Jak už bylo v těch dobách zvykem, zřídili zde také malou palírnu, kde z melasy vyráběli předchůdce rumu – destilát známý jako Tafia či Guildive. Jelikož ale Francie v roce 1713 zakázala výrobu a prodej destilátu z cukrové třtiny nejen na jejím území, ale také v jejích koloniích (ohrožoval totiž postavení destilátů vyráběných z vína), byl řád nucen prodávat svou produkci do anglických kolonií v severní Americe. Kvůli zjednodušení výslovnosti pro anglické kupce se jméno „Trou Vaillant“ změnilo na „Saint James“. 

V roce 1861 byla usedlost privatizována a následující období znamenalo pro rumový průmysl éru velkých technologických změn především díky rozmachu kontinuálního destilačního zařízení, jenž bylo produktivnější a hospodárnější než kotlíky. Zájem o rum v tom období vrcholil – mimo jiné kvůli epidemii Phylloxery, která v těchto letech zničila přes 70 % všech francouzských vinic. V roce 1882 se na Martiniku nachází přes 190 palíren rumu. Vzhledem k celosvětové nadprodukci cukru však jeho cena koncem 19. století strmě klesá a spousta destilerií musí buď produkci ukončit, nebo přejít na výrobu rumu přímo z cukrové třtiny – toto byly počátky „Agricole“ rumu na Martiniku.

Na konci 19. století zakoupil Paulin Lambert, obchodník z Marseille, na Martiniku několik usedlostí a mezi nimi i Trou Vaillant. 21. 8. 1882 Lambert zaregistroval ochrannou známku Saint James (Rhum des plantations de Saint-James) a ujal se kontroly nad celou produkcí, přičemž vyžaduje naprostou kontrolu nad všemi procesy. V tomto roce také proběhla výměna stávajících pot stillů za nové kolonové destilační zařízení. Pro svůj rum vytvořil i zcela revoluční tvar čtvercové láhve.

Rok 1885 patří k dalším velkým milníkům pro rum Saint James. Tehdy totiž na trh uvedli první „Vintage“ edici. Rodina Lambertů vlastnila společnost Saint James až do roku 1955, kdy ji prodala. V roce 1973 kupuje značku Saint James konsorcium Cointreau a soustřeďuje veškerou výrobu do oblasti Sainte-Marie, kde pro tento účel vybudovali novou, stejnojmennou destilerii. Rok 1996 byl přelomový pro veškerou rumovou produkci na Martiniku. Ostrov získal status “Rhum Agricole A.O.C Martinique”. Certifikaci (ochranné označení) geografického původu. V roce 2003 se novým majitelem rumu Saint James stává společnost La Martiniquaise.

V dnešní době je destilerie Sainte-Marie největší producent agricole rumu na Martiniku a až 90 % cukrové třtiny pro svou produkci získává ze svých pozemků o rozloze cca 250 ha přímo na ostrově. Fermentace zde trvá v průměru 36 hodin a probíhá ve 24 nerezových tancích o kapacitě 48 000 litrů. Stávající palírna je vybavena 6 nerezovými destilačními kolonami typu Creole. Vydestilovaný rum o objemu alkoholu 70 – 73 % se přesunuje do obrovských nádrží, kde odpočívá 6 týdnů. Staření probíhá jednak v 60 kádích z francouzského dubu o kapacitě 33 000 litrů, nebo v dubových sudech (většinou ex bourbon) o objemu 220 litrů, kterých zde leží přes 15 000 (celková kapacita skladů činí 8 milionů litrů). Destilerie produkuje ročně cca 4 miliony litrů rumu o 55 % objemu alkoholu a na výrobu tohoto množství spotřebuje celkem 40 000 tun cukrové třtiny. 

Jak hrdě prohlašují zdejší starousedlíci, “All roads lead to rhum” (Všechny cesty vedou k rumu). A jedna z těch cest nás dovedla přímo k tomuto pozoruhodnému single casku, který nyní můžete ochutnat. 

CHUŤOVÝ PROFIL

VŮNĚ: Pepř, Tráva, Vanilka, Leštěnka, Vínovice, Luční kvítí, Tropické ovoce, Citrusy, Olejová, Grep
CHUŤ: Citrusy, Spálené dřevo, Hořká čokoláda, Vínovice, Minerální, Tráva, Luční kvítí

Chutovy profil MARTINIQUE 2017

Copyright © RUM SHARK s.r.o., 2023. Všechna práva vyhrazena.