Přeskočit na obsah
NEW YARMOUT 1994 lahev a krabice

New Yarmouth 1994

Destilováno: 1994
Stáří: 26 let (25 tropické, 1 kontinentální)
Lahvováno: 2020
Přírodní barva: Ano
Typ sudu: Sud po bourbonu
Obsah alkoholu: 69.0 % (sudová síla) – 264 lahví

Na počátku každého rumu stojí odhodlání, tvrdá práce a plantáž, na níž se pod rukama mistrů rumového řemesla postupně proměňují masivní stébla vypěstované cukrové třtiny v něco zcela výjimečného. Z původně nasládlé šťávy získané drcením stébel se procesem krystalizace (vznik melasy), fermentace, destilace a staření v dřevěných (obvykle dubových) sudech vytvoří unikátní tekutina, která je celosvětově známá pod názvem Rum (Rhum, či Ron). Výslednou podobu rumu ovlivňuje mnoho různorodých faktorů, mezi něž patří především odrůda cukrové třtiny, půda, podnebí, použité kvasinky, průběh fermentace, způsob destilace, typ použitých sudů, místo a délka staření, zručnost master blendera a mnoho dalších. Ani v případě tohoto plnění single casku z destilerie New Yarmouth tomu není jinak.

První historické záznamy o plantáži New Yarmouth sahají až do 18. století, kdy byla takto pojmenována usedlost v oblasti „Vere“ (nyní Clarendon) na Jamajce. Přestože jsou ve světě známější jiné jamajské destilerie a New Yarmouth operuje spíše v jejich stínu, je tato destilerie jedna z nejdůležitějších. Právě zde se totiž vyrábí nejprodávanější rum na Jamajce… rum Wray and Nephew. Historie této značky se začala psát v roce 1825, kdy si jistý John Wray založil pohostinství ve městě Kingston, tou dobou rušném přístavu a komerčním centru Jamajky. Kingston byl tehdy ve světě známý také pro svůj věhlasný kulturní život, a tak si John zřídil podnik přímo vedle nejvyhlášenějšího divadla „Nového světa“… divadla Theatre Royal (později přejmenováno na Ward Theatre). V tomto divadle vystupovaly nejznámější divadelní společnosti doby, které se při cestě z Evropy do amerických přístavů v Bostonu či New Yorku pravidelně zastavovaly na Jamajce. Hospoda byla pojmenována Shakespeare Tavern, a protože se John rychle proslavil svými blendovánými rumy, likéry a jinými míchanými nápoji, stala se Shakespeare Tavern vyhledávaným místem všech věkových skupin místního obyvatelstva.

V roce 1860 přijal John do podniku svého 22letého synovce Charlese Jamese Warda, a jelikož se Charles během krátké doby ukázal jako zdatný, dynamický a podnikavý mladý muž, učinil z něj John Wray v roce 1862 partnera v nově vytvořené společnosti J. Wray & Nephew. Ta se zabývala výrobou a obchodem s rumem nejen na Jamajce, ale po celém světě. Vzhledem k tomu, že si společnost na kvalitě svých produktů zakládala, brzy se dočkala obrovského mezinárodního úspěchu, když v roce 1862 na mezinárodní exhibici v Londýně získala 3 zlaté medaile pro svůj 10letý, 15letý a 25letý rum. Na medailové úspěchy navázala také v roce 1878 v Paříži, v roce 1883 v Amsterdamu, v roce 1885 v New Orleans i v roce 1891 přímo na Jamajce. Začátkem 20. století kupuje J. Wray & Nephew usedlosti Greenwich, Carlisle a Monymusk, aby se navýšila kapacita pro výrobu rumu. V roce 1916 společnost Lindo Brothers & Co. koupila J. Wray & Nephew a vytvořila J. Wray & Nephew Ltd., která obratem kupuje také usedlost Appleton Estate.

O společnost se díky jejímu světovému věhlasu zajímá mnoho investorů a v průběhu 20. století několikrát mění majitele. Během roku 1986 se k J. Wray & Nephew připojuje také destilerie New Yarmouth s cukrovarem a v roce 2012 se celá společnost stává součástí nadnárodního konsorcia Campari. V dnešní době produkuje destilerie New Yarmouth především výrobky Wray & Nephew, Coruba, Conquering Lion, Charly’s JB či Edwin Charley. A i přes takto rozsáhlé portfolio, si destilerie drží zásoby rumů, jež lze ochutnat především ve formě nejrůznějších limitovaných plnění.

O historii této jedinečné a často přehlížené destilerie toho bohužel nelze říci mnoho. Majitelé si nepřejí budovat svou pověst na základě rozsáhlého šíření reklamy a propagace, které umí být často zavádějící a mnohdy přikrášlené. Jako jedni z mála se rozhodli, že tyto metody přenechají jiným a o kvalitách destilerie New Yarmouth bude vypovídat pouze jedna jediná věc. A tou je jejich rum. Přijměte tedy naše pozvání a udělejte si o tomto single casku názor sami. Váš názor bude totiž jediným měřítkem při posuzování kvality rumů New Yarmouth, které Vám můžeme nabídnout.

CHUŤOVÝ PROFIL

VŮNĚ: Vanilka, Mléčná čokoláda, Oříšky, Banán, Pomerančová kůra, Technické
CHUŤ: Spálený dub, Hořká čokoláda, Vanilka, Marcipán, Krémová 

Chutovy profil NEW YARMOUTH 1994

Copyright © RUM SHARK s.r.o., 2020. Všechna práva vyhrazena.