Přeskočit na obsah
THE GREAT BLUE HOLE lahev a krabice

The Great Blue Hole

Stáří: Bez udání věku (plně tropické)
Lahvováno: 2022
Přírodní barva: Ano
Typ sudu: Sud po bourbonu
Obsah alkoholu: 65.5 % (sudová síla)

Touto edicí vstupuje značka Rum Shark do nové éry. Do éry plné překvapení a nečekaných objevů. Podařilo se nám totiž zajistit dostatečně rozsáhlé rumové zásoby, které jsme se rozhodli dovézt a uložit ke zrání zde v České republice. Tyto rumy pocházejí z Belize. Belize je jedna z nejkrásnějších středoamerických zemí na východním pobřeží, pyšnící se mimo jiné největším bariérovým útesem severní polokoule (s délkou téměř 300 km), výjimečným přírodním ekosystémem, největším vodopádem ve střední Americe (Thousand Foot Falls), fenomenálním krasovým závrtem Blue Hole, ale také zříceninami pyramid a dalších starodávných staveb mayské civilizace ukrytými v divoké džungli. Zde ve městě Belmopan stojí destilerie Travellers, z jejíž skladů rumy pro tuto novou edici pocházejí.

Příběh společnosti a destilerie Travellers se začal psát v 50. letech 20. století. Psal se rok 1953, když se Jaime Omario Perdomo Sr. rozhodl, že si v Belize City založí skromný bar. Jelikož většina jeho hostů do Belize City právě přijela nebo z města odjížděla, pojmenoval podnik „Travellers“ (Cestovatelé). Ve svém baru nabízel nejrůznější importované likéry, pivo ale také lokální rum. V těch dobách bylo běžné, že si jednotlivé podniky míchaly své rumové blendy z produkce místních výrobců a i Jaime Omario si pro svůj podnik tyto blendy vytvářel. Postupem času se jeho rumové blendy staly velmi populárními a vyhledávanými, což ho přimělo zaměřit se na konzistenci jejich kvality.

Kvůli rostoucí konkurenci však bylo čím dál složitější získávat potřebnou kvalitu rumových základů pro blendy (v 60. a 70. letech dokonce dováželi rum pro své produkty z Barbadosu), a tak se Don Jaime Omario spojil s Luisem Albertem Espatem a ve městě Belmopan společně postavili destilerii, která převzala jméno Travellers.

Rumy z této destilerie jsme převezli k nám do České republiky a naším partnerem pro následné zrání rumů se stala společnost RUDOLF JELÍNEK – jedna z nejznámějších českých společností věnujících se výrobě destilátů již od roku 1891, kdy si Zikmund Jelínek založil vlastní pálenici ve Vizovicích. Společnost nám nabídla jak jejich skladovací prostory, tak i potřebnou kvalifikaci, zázemí a znalosti při dalších krocích, které jsou nedílnou součástí procesu. Tyto kroky zahrnují vše, od pravidelné kontroly zrání, až po stáčení a lahvování finálního produktu.

Právě i díky spolupráci se společností RUDOLF JELÍNEK, nadchází nová éra pro značku Rum Shark. Tato éra se ponese v duchu nesmazatelné české stopy ve všech produktech. Bude ale především různorodá a plná objevů. Objevů, které mají svůj původ ve střední Americe, nicméně jejich cesta bude ovlivněna zráním v sudech po nejrůznějších destilátech z nejrůznějších zemí a kontinentů. To vše se odehraje v úrodném Zlínském kraji v podhůří Vizovických vrchů.

V tomto našem prvním plnění z edice „Era of Discovery“ naleznete prapočátek a základ všeho. Přírodní a neupravovaný rum v sudové síle. Přímo z Belize, kde odpočíval a zrál v sudech po bourbonu.

Sami netušíme, kam nás tato neznámá cesta dovede, ale v tomto případě (více než kdy jindy) platí motto, že „i cesta může být cíl“. Celý Rum Shark tým vás tímto co nejsrdečněji zve, abyste i vy byli součástí naší cesty a sdíleli s námi všechny objevy a překvapení, které na nás v budoucnu nepochybně čekají.

Chutovy profil THE GREAT BLUE HOLE

Copyright © RUM SHARK s.r.o., 2022. Všechna práva vyhrazena.